Buddha Bar VII
15 Jan 2014 | Balkan Gypsy

Florinel Ion Ionita

Florinel Ion Ionita
Birth name
Ionita Ion Florinel
Born
10 December 1978
Birthplace
Romania
Genres
Acordeon
Years active
Mahala Rai Banda

Ionita Ion FlorinelInstrument: ACORDEON

Provine din aceiasi familie de lautari din cunoscutul sat Clejani. A studiat acordeonul impreuna cu famila, de la varsta de 14 ani canta la diferite evenimete nunti, botezuri, party-uri, colaborari.

A participat in anul 2000 la aranjamentul muzical pentru C.D-ul IAG BARI impreuna cu Fanfara Ciocarlia. Participa alaturi de cunoscutul acordeonist Servais Haanen la festivalul Akkordeonale 2012.

Din anul 2008 este mebru al trupei Mahala Rai Banda.

 

Foto: Sandrine-Ginette Van den Berghe

 

 

 

 

Asphalt Tango Production